Regulamin Laboratorium z Języków Programowania


Laboratorium to uzupełnia wykład dr Tomasza Marksa pod tym samym tytułem.
Na drugim roku zajęcia te są poświęcone językowi C++.
Laboratorium jest prowadzone w formie 1,5 godzinnych zadań ocenianych na bieżąco.

Program przedmiotu:

  1. Język C a C++. Definiowanie prostych klas.
  2. Typy referencyjne. Domyślne wartości argumentów. Przeciążanie funkcji.
  3. Konstruktory, destruktory. Definiowanie operatorów. Strumieniowe operacje we/wy.
  4. Wskaźnik this. Operatory new, delete. Funkcje zaprzyjaźnione.
  5. Klasa Vector z dynamicznie alokowaną tablicą składowych.
  6. Pola i metody statyczne. Dostępność składowych klasy.
  7. Klasa z polem obiektowym typu Vector.
  8. Dziedziczenie, polimorfizm i metody wirtualne.
  9. Jak realizowany jest mechanizm wirtualności? Metody czysto wirtualne i ATD.
  10. Obsługa błędów. Obsługa wyjątków. Wyjątki jako mechanizm sterujący.
  11. Konwersje, operatory konwersji i konwertery.
  12. Definiowanie i wykorzystanie szablonów funkcji.
  13. Definiowanie i wykorzystanie szablonów klas.
  14. Elementy biblioteki STL.
  15. C++ a inne języki programowania obiektowego.

Zasady oceniania

Zajęcia laboratoryjne obejmują wykonanie 13 zadań o różnym stopniu trudności. Za każde zadanie można otrzymać maksymalnie 5 punktów.
Dopuszczenie do wykonania zadania może być uwarunkowane zaliczeniem kolokwium wstępnego. Zadanie powinno być wykonane, zaprezentowane i ocenione w czasie zajęć.

W nadzwyczajnych sytuacjach, niezależnych od studenta, prowadzący może zezwolić na dokończenie zadania w domu, ustalając nową (niższą) maksymalną ocenę w zależności od stopnia zaawansowania pracy wykonanej na zajęciach. Programy kończone w domu należy zaprezentować podczas następnych zajęć.
UWAGA: wiąże się to ze stratą czasu na realizację kolejnego zadania.

Przy ustalaniu oceny bierze się pod uwagę zakres merytoryczny zrealizowanego zadania, wykorzystane środki formalne języka C++, aspekty użytkowe interfejsu oraz stronę estetyczną napisanego programu (kodu źródłowego).

Zaliczenie

Ocena z laboratorium wystawiana jest na podstawie procentowego udziału sumy uzyskanych punktów do sumy punktów możliwej do uzyskania ze wszystkich ćwiczeń wg następującej zależności: Nieobecność na zajęciach równoważna jest 0 pkt., w przypadku nieobecności usprawiedliwionej te zajęcia nie wliczają się do powyższej zależności.
Łączna liczba nieobecności (nieusprawiedliwionych i usprawiedliwionych) nie może być większa niż 3 (trzy), w tym nieusprawiedliwionych nie więcej niż jedna.

Studenci są zobowiązani wtedy do zrealizowania materiału we własnym zakresie i przedstawienia rozwiązania zadania prowadzącemu (bez punktów), aby na kolejnych zajęciach nie tracić czasu na uzupełnianie rozwiązań programowych realizowanych podczas nieobecności.
Na ostatnich zajęciach osoby, którym brakuje do lepszej oceny nie więcej niż 5 pkt, mogą uzyskać dodatkowe punkty przez zrobienie dodatkowego zadania, uwzględniającego cały zakres przedstawionego na wykładzie materiału.

Zaliczenie eksternistyczne

Możliwe jest także eksternistyczne zaliczenie laboratorium przez wykonanie projektu zatwierdzonego przez prowadzącego. Osoby chcące zaliczać w tej formie powinny to uzgodnić z prowadzącym najdalej na drugich zajęciach w semestrze. Na trzecich zajęciach otrzymają specjalne zadanie mające charakter kolokwium kwalifikującego do pracy w tym trybie.

Wymagania dla projektów eksternistycznych: Zaliczanie projektu eksternistycznego: